26 czerwiec 2023

Jak dbać o higienę unitów stomatologicznych KaVo - najważniejsze aspekty bezpiecznej pracy


Czysty, higieniczny, wolny od obciążeń mikrobiologicznych unit stomatologiczny to podstawa bezpieczeństwa pracy dla personelu i pacjentów. Jakie procedury przeprowadzać, jakich środków używać, jak postępować w przypadku pacjentów z grupy wysokiego ryzyka? W poniższym artykule odpowiemy na pytania związane z prawidłowym czyszczeniem i dezynfekcją unitów stomatologicznych.

 

1. Jak dbać o powierzchnię unitów i jakich środków dezynfekujących używać, co jest najważniejsze w tej procedurze?

Firma KaVo rekomenduje tylko przebadane i zaaprobowane środki:
 • Mikrozid Liquid - Schülke & Mayr
 • FD 322 – Dürr
 • Incidin Liquid – Ecolab
 • CaviCide - Metrex

Dezynfekcja unitów powinna być wykonywana poprzez przecieranie powierzchni. Nie zaleca się stosowania innych środków, ze względu na nie sprawdzone i nie zatwierdzone działanie substancji aktywnych. Uszkodzenia wynikające ze stosowania innych niż zalecane preparaty nie będą podstawą w przypadku roszczeń gwarancyjnych.


2. Redukcja drobnoustrojów i programy płukania w unitach stomatologicznych ESTETICA E70/E80 Vision, E50 Life oraz Primus 1058 Life, a także w starszych modelach. Jaka jest zasada działania tych funkcji?

Systemy wodne w unitach są bardzo przyjaznym środowiskiem do kolonizacji przez drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest regularne stosowanie płynów do ich ograniczania (dezynfekcja wody, która ma kontakt z pacjentem w połączeniu z blokiem wody zgodnym z certyfikatem DVGW)

W tym aspekcie wyróżnia się kilka metod:

 • Automatyczne dozowanie płynu Oxygenal 6 (KaVo) rozwiązanie, które zapewnia ciągłą redukcję drobnoustrojów.
 • Dezynfekcja wody wykorzystywanej podczas zabiegów.
 • Zapobieganie rozwojowi drobnoustrojów w czasie przerw w pracy – program intensywnej dezynfekcji czyli higienicznie czysta woda doprowadzana dla pacjentów. Do linii wodnych unitu jest automatycznie wprowadzany roztwór KaVo Oxygenal w dziesięciokrotnie większym stężeniu. Program trwa ok. 45 minut. W tym czasie nadtlenek wodoru w roztworze o wyższym stężeniu działa aktywnie przez 30 minut. KaVo rekomenduje przeprowadzanie intensywnej dezynfekcji przed dłuższymi przestojami w pracy, szczególnie przed weekendem, świętami itp. Najlepiej jest zostawić preparat wewnątrz przewodów, aby działał podczas przerwy w pracy. Po przeprowadzeniu programu unit można odłączyć z zasilania.
 • Po włączeniu unit jest automatycznie płukany do czasu osiągnięcia optymalnego stężenia preparatu Oxygenal 6.
 • W trakcie programu płukania wszystkie rękawy instrumentów płukane są wodą przez 20 sekund każdy. Automatyczne płukanie układu doprowadzania wody trwa przez co najmniej 2 minuty oraz płukanie wszystkich instrumentów, w tym systemu napełniania kubka. Proces płukania znacząco wpływa na redukcję drobnoustrojów.

Program płukania zaleca się przeprowadzać:
 1. Na początku dnia pracy (program płukania 02)
 2. Po każdym pacjencie (skrócony program płukania 01)

• Stały przepływ zdezynfekowanej wody w trakcie zabiegu jest zapewniony przez zamknięty układ cyrkulacji wody w unicie. Dodatkowo gładka, teflonowa powierzchnia wnętrza rękawów utrudnia tworzeniu się biofilmu będącego pożywką dla drobnoustrojów.


3. KaVo Oxygenal 6 zawiera nadtlenek wodoru. Czy jest on szkodliwy dla człowieka w przypadku połknięcia?

Woda (w czasie ciągłej redukcji drobnoustrojów) stosowana podczas zabiegu zawiera nadtlenek wodoru (H2O2) w bardzo niskim stężeniu (0,02%). Takie stężenie nie stanowi zagrożenia i niebezpieczeństwa dla zdrowia pacjenta.


4. Co należy zrobić w razie kontaktu zdezynfekowanej nadtlenkiem wodoru wody z oczami pacjenta?

Przede wszystkim należy zawsze zapobiegać kontaktom roztworu nadtlenku wodoru z oczami poprzez zakładanie okularów ochronnych. Jeżeli jednak mimo środków ostrożności roztwór wody z preparatem Oxygenal 6 dostanie się do oczu, należy bezwzględnie i natychmiast przepłukać je dużą ilością wody. Niskie stężenie, wynoszące 0,02% H2O2, oznacza że nie powinno dojść do trwałego uszczerbku na zdrowiu.


5. Jakie oddziaływanie ma nadtlenek wodoru zawarty w dezynfekowanej wodzie podczas zabiegu ekstrakcji zębów?

Nadtlenek wodoru jest wykorzystywany w medycynie do płukania ran, a w stomatologii do miejscowej dezynfekcji tkanek jamy ustnej i do hemostazy, w związku z czym Oxygenal 6 nie stanowi żadnego zagrożenia. Ostatnie badania wskazują, że nadtlenek wodoru nie tylko dezynfekuje, ale również pobudza odpowiedź immunologiczną w obrębie ran, gdzie znajdują się białe krwinki. Przyspiesza to proces gojenia.


6. Czy znane są przypadki alergii na nadtlenek wodoru? Jak postępować z takim pacjentem?

Do tej pory nie było takiego przypadku, dlatego też nie stwierdza się alergii na nadtlenek wodoru. Jeżeli jednak pojawi się pacjent z rozpoznaną alergią na nadtlenek wodoru, nie może on mieć kontaktu z roztworem preparatu KaVo Oxygenal 6.


7. Z jaką częstotliwością należy uzupełniać preparat Oxygenal 6?

Uzupełnianie preparatu jest zależne bezpośrednio od częstotliwości przeprowadzania intensywnej redukcji drobnoustrojów oraz ilości wody zużywanej do płukania ust pacjentów. Przy średnim zużyciu Oxygenal wystarczy go na około 4 – 6 tygodni.\

 

8. Jak dezynfekować układ ssący i odprowadzający wodę w unitach stomatologicznych KaVo?

Firma KaVo poleca do tego typu dezynfekcji specjalny, profesjonalny żel Dekaseptol

 

9. Czym jest żel Dekaseptol?

Żel Dekaseptol jest specjalistycznym preparatem do dezynfekcji układów ssących w unitach. Charakteryzuje się szerokim spektrum działania. Jest skuteczny w neutralizacji: bakterii, grzybów, prątków i wirusów. Działa także skutecznie na HBV i HIV. Preparat jest zaaprobowany przez: DGHM – Niemieckie Towarzystwo Higieny i Mikrobiologii oraz VAH – Stowarzyszenie Higieny Stosowanej w Niemczech.

10. Jakie jest zużycie preparatu Dekaseptol?

W systemie higieny KaVo HYDROclean – w modelach unitów E70/E80, około 25 ml preparatu DEKASEPTOL jest pompowane przez przewody ssące do układu ssącego unitu. Natomiast 10 ml preparatu DEKASEPTOL jest aplikowane do miski spluwaczki.
Średnie, łączne zapotrzebowanie na jeden cykl wynosi ok. 35 ml. Jeden litr preparatu DEKASEPTOL wystarczy na około 28 cykli czyszczenia HYDROclean. Przy stosowaniu średnio jeden raz dziennie butelkę należy napełniać średnio raz w miesiącu. Zapotrzebowanie może być większe przy zabiegach chirurgicznych.

11. Wizyta pacjenta z grupy wysokiego ryzyka - jakie procedury higieniczne należy wdrożyć?

 • Dezynfekcja powierzchniowa przy użyciu środków do dezynfekcji powierzchni. Należy pamiętać o wszystkich przestrzeniach, które miały styczność z pacjentem, i na których mógł osadzić się aerozol. Używać preparatów przebadanych i zatwierdzonych przez KaVo. Bezwzględnie należy przestrzegać czasu działania rekomendowanego przez producentów.
 • Płukanie wszystkich układów wodnych - zgodnie z zaleceniami zawartymi w aktualnych wytycznych RKI (Robert Koch Institute), zazwyczaj jest to 20 sekund.
 • Używanie żelu KaVo Dekaseptol do przeprowadzania dezynfekcji układu odprowadzającego wodę i układu ssącego.
 • Czyszczenie, dezynfekcja i sterylizacja wszystkich prostnic i kątnic, nakładek na uchwyty, przewodów odprowadzających, końcówek ssaka, końcówek roboczych, wszystkich narzędzi ręcznych, zgodnie ze specyfikacją producentów.

 Dekaseptol KaVo                                 KaVo OXYGENAL 6

Serwis

sprzętu stomatologicznego

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
przyjmowanie zgłoszeń»

+ 515 200 117

+ 693 444 846

+ 881 576 000

+ 515 155 618

+ 515 155 617

Kontakt

Firma Promedus sp. z o.o. została utworzona w 2005 roku w Łodzi. Czytaj więcej O firmie»

ul. Janosika 135
92-108 Łódź, Poland

Telefon:  + 48 42 678 07 07

Mobile:  + 48 515 200 119

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy: pon.-pt.  9-17