11 marzec 2020

Pięć prostych zasad czyszczenia narzędzi chirurgicznych

 

W procesie sterylizacji narzędzi dentystycznych każdy etap ma kluczowe znaczenie i jest niezbędny w każdym następnym kroku. Właściwy wynik końcowy nie może zostać osiągnięty, jeśli nie zostaną wykonane wszystkie przewidziane procedury. Instrument, który nie jest czysty, nigdy nie będzie sterylny ! Sterylizacja jest procesem złożonym, w którym początkowe etapy oczyszczania i odkażania są niezbędne.


Istnieją trzy podstawowe pojęcia:

  • Czyszczenie: robimy to, aby usunąć brud, kurz i substancje organiczne z powierzchni i przedmiotów.
    Odbywa się to na mokro (z wodą), z detergentem lub bez. Mycie niekoniecznie samo w sobie ma działanie bakteriobójcze, ale staranne mycie drastycznie zmniejsza zanieczyszczenie mikrobiologiczne.
  • Dezynfekcja: celem tych działań jest wyeliminowanie bakterii i mikroorganizmów z powierzchni instrumentów i sprzętu.
    Ten etap zmniejsza liczbę prawie wszystkich obecnych mikroorganizmów, ale nie osiąga parametrów określonych w przepisach
  • Sterylizacja: są to procedury mające na celu wyeliminowanie wszystkich mikroorganizmów i zarodników. Po zapakowaniu i zamknięciu instrumentów w specjalnych pakietach można je poddać sterylizacji w autoklawie.

Wszystkie te kroki są bardzo ważne i istotne jest, aby pamiętać, że muszą być wykonywane we właściwej kolejności. Dezynfekcja instrumentów bez ich uprzedniego oczyszczenia byłaby nie tylko bezużyteczna i kosztowna; byłoby to również niebezpieczne, ponieważ brud może „chronić i rozprzestrzeniać mikroorganizmy”, ograniczając tym samym działanie dezynfekujące. Niezależnie od tego, czy proces mycia jest ręczny czy mechaniczny, daje następujące efekty:

  • pomaga usunąć z powierzchni zakaźne mikroorganizmy i materiał organiczny, który je zawiera
  • przygotowuje i poprawia kontakt między środkiem dezynfekującym / sterylizującym, a zakaźnymi mikroorganizmami pozostawionymi na powierzchni
  • gwarantuje funkcjonalność i przedłuża trwałość instrumentów.

Chociaż prawdą jest, że „czyste” nie jest równoznaczne z „aseptycznym”, to równie prawdziwe jest to, że instrument nie może być sterylny, chyba że został oczyszczony !

Oto pięć prostych zasad skutecznego czyszczenia instrumentów.

1. Nie pozwól, aby brud wysychał na instrumentach.

Aby odpowiednio oczyścić instrumenty, konieczna jest wstępna obróbka, aby zapobiec wysychaniu brudu na powierzchni. Aby to zrobić, i dla wszystkich innych operacji, konieczne jest stosowanie PPE (Sprzęt Ochrony Osobistej) przez cały czas.
Instrumenty po użyciu (rozmontowane i utrzymane w stanie mokrym) należy spryskać sprayem enzymatycznym i pokryć pianką, sprayem lub żelem specjalnie przeznaczonym do tego celu. Nie zaleca się zanurzania instrumentów w 0,5% roztworze chloru lub używania jakiegokolwiek innego środka dezynfekującego przed następującymi czynnościami z następujących powodów:

  • Może to spowodować uszkodzenie / korozję instrumentów.
  • Środek dezynfekujący może być dezaktywowany przez krew lub płyny ustrojowe, stając się tym samym źródłem zanieczyszczenia mikrobiologicznego i powodując powstanie biofilmu.
  • Transportowanie skażonych przedmiotów w roztworze dezynfekującym może stanowić zagrożenie dla personelu.
  • Może przyczynić się do rozwoju oporności przeciwdrobnoustrojowej na środki dezynfekujące.
  • Pomimo ich zdolności do zabijania patogennych mikroorganizmów, środki dezynfekujące mają tendencję do wiązania brudu białkowego na powierzchni instrumentów, komplikując operacje czyszczenia.

2. Użyj wody zdemineralizowanej

Na etapie mycia ważne jest użycie wody zdemineralizowanej (tj. wody bez pozostałości minerałów takich jak wapń, żelazo i magnez,) ponieważ:

  • oznacza to, że można użyć znacznie mniejszej ilości detergentu.
  • twarda woda może zakłócać aktywność enzymów (katalitycznych).
  • wysokie poziomy jonów wapnia / magnezu mogą blokować miejsce aktywne enzymów.

3. Zwróć uwagę na kilka prostych zasad podczas załadunku do myjni – termodezynfektora, aby zapewnić jego prawidłowe i kompletne działanie:

  • Upewnij się, że masz odpowiednie akcesoria do załadunku (kosze, stojaki)
  • Nie przeciążaj załadunku koszy, układając instrumenty wydajnie.
  • Upewnij się, że wszystkie powierzchnie są wyeksponowane na strumień wody.
  • Otwórz wszystkie klamry, zamki.
  • Usuń wszelkie pozostałości piany, żelu i środka dezynfekującego z załadunku (jeśli przewidziano w fazie mycia wstępnego).

4. Obserwuj aktywne czasy mycia w termodezynfektorze.

Podczas programowania faz procesu mycia i dezynfekcji upewnij się, że spełniają zalecenia:

  • Co najmniej jedna faza mycia wstępnego zimną wodą, trwająca co najmniej jedną minutę. Usuwa brud organiczny, który nie przykleja się do instrumentów, jak również pozostałości chemiczne i nawilża odporne zabrudzenia.
  • Mycie z użyciem detergentu trwające co najmniej sześć minut. Faza ta powinna zostać przedłużona, jeśli wymaga tego stopień zabrudzenia.
  • Co najmniej jedno wstępne płukanie.

5. Przeprowadzaj codzienną i okresową konserwację sprzętu.

Aby zagwarantować najlepsze możliwe wyniki mycia i dezynfekcji, zapewnić prawidłowe funkcjonowanie i wydłużyć żywotność urządzenia należy przeprowadzać codzienną i okresową konserwację, zgodnie z sugestiami producenta.
Zawsze powinno się:

  • utrzymywać wewnętrzne powierzchnie w czystości i bez osadów z kamienia
  • codziennie czyścić filtry, spód komory i akcesoria do ładowania
  • sprawdzać ruch obrotowy ramion i upewnić się, że dysze nie są zablokowane
  • oczyścić wskaźnik poziomu detergentu
  • planować konserwację techniczną co trzy miesiące (lub zgodnie ze wskazówkami producenta)

 

Euronda poleca: odkryj zalety automatycznego czyszczenia.

Myjki ultradźwiękowe

Profesjonalne myjki ultradźwiękowe są niezbędnym narzędziem w procesie sterylizacji do usuwania nawet najbardziej uporczywych pozostałości z narzędzi dentystycznych.
Myjki ultradźwiękowe Eurosonic® Pro System gwarantują maksymalną wydajność i niezwykle poręczną obsługę podczas codziennych czynności związanych z czyszczeniem narzędzi.

Termodezynfektory

Termodezynfektor jest bardzo ważnym urządzeniem w procesie sterylizacji, szczególnie podczas etapu czyszczenia: w jednym cyklu wstępnie myje, dezynfekuje termicznie i suszy wszystkie instrumenty, dzięki czemu nie ma potrzeby ręcznego czyszczenia. Eurosafe 60 zapobiega narażeniu personelu na ryzyko związane z obchodzeniem się z zanieczyszczonymi instrumentami i jest przyjazny dla środowiska, dzięki automatycznemu dozownikowi detergentu i nabłyszczacza.

Nawet najbardziej staranne mycie ręczne nie będzie w stanie dać takich efektów czyszczenia jakie dają myjki ultradźwiękowe i termodezynfektory.
Dopiero pod mikroskopem możemy zauważyć jak niedokładnie umyte są narzędzia w procesie manualnym i ile materiału pozostaje na ich powierzchni, który jest barierą w procesie dezynfekcji i sterylizacji.

Serwis

sprzętu stomatologicznego

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
przyjmowanie zgłoszeń»

+ 515 200 117

+ 693 444 846

+ 881 576 000

+ 515 155 618

+ 515 155 617

Kontakt

Firma Promedus sp. z o.o. została utworzona w 2005 roku w Łodzi. Czytaj więcej O firmie»

ul. Janosika 135
92-108 Łódź, Poland

Telefon:  + 48 42 678 07 07

Mobile:  + 48 515 200 119

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Godziny pracy: pon.-pt.  9-17